31.12.14

ביום שני (29.12.14) קיימנו בנווה שכטר את הכנס – "בניית דיור לכולם בשדה דב- ההזדמנות של ישראל לצדק חברתי". הכנס התקיים תחת הצל והעצבות של הפינויים בגבעת עמל לפנות בוקרו של הכנס. לכנס הגיעו למעלה משמונים איש, פעילים חברתיים, אנשי מקצוע וארגונים העוסקים בתחום התכנון ועוד.

 

את הכנס פתחה ד"ר גילת בן שטרית המלמדת כלכלה ותכנון בטכניון ובמכללה האקדמית עמק יזרעאל. בן שטרית הדגימה את היכולת הכלכלית של עיריית תל אביב לקיים מודל של תמהיל דיור, לאור העושר המוניציפאלי בעיר, וההצדקה הערכית ליצירת תמהיל כגון זה.

 

לאחר דבריה התקיים פאנל שנוהל, כמו שאר הכנס, תחת ניצוחו של עומר כהן. הפאנל כלל את חברי מועצת העיר, אסף זמיר - סגן ראש העירייה ומחזיק תיק קהילה נוער וספורט, אפרת טולקובסקי-  חברת מועצת העיר מטעם סיעת "מרצ" ויוצעת ראש העיר למדיניות דיור, נדב אייל, עיתונאי בערוץ 10, ורועי מימרן, יו"ר ועד שכונה למד, תל-אביב-יפו. נדב אייל סיפר על מודלים בחו"ל הכוללים היצע גדול של דיור ציבורי ומוזל, ועל היכולת של מדינת ישראל בכלל, ובפרויקט שדה דב בכלל, ליישם מודל זה. מצורף לינק לעיקרי עמדתו של אייל בנושא.

 

שאר חברי הפאנל וחברי המועצה בפרט נדרשו לשאלה כיצד העירייה תיישם זאת, אך לא התקבלו עדיין תשובות מספקות את הדעת, מה שסימן, והתחדד גם בהמשך, שהנושא ללא ספק עלה על סדר היום, אך תהליך מציאת הדרך עוד ארוך.

 

החלק השני נפתח בדבריה של מיטל דהן, פעילה בתחום הדיור הציבורי בתל אביב, אשר חידדה את הצורך ביצירת תמהילי דיור וחשיבותם. אחר כך החל דיון, שנפתח בדברי חברי הכנסת הרבים שהגיעו תודות לעבודתו הנפלאה של דני גיגי:  עמיר פרץ (העבודה-התנועה), אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), דב חנין (חד"ש) ואילן גילאון (מרצ) שפתח את היום בהתבצרות בגבעת עמל. כולם הזדהו עם המטרה, והרחיבו על מצוקת הדיור בכלל והדיור הציבורי בפרט. יוטיובים עם דבריהם יפורסמו בהמשך.

הכנס הסתיים בהבנה שזה היה רק מפגש ראשון בהליך ארוך, אשר מטרתו היא להצליח במאבק ליצירת תמהיל דיור בשדה דב, שיהווה מודל למקומות אחרים בארץ. חלק מהתהליך יהיה לקיחת חלק בהליך שיתוף ציבור שעורכת העירייה לתכנית, ועריכת דיונים נוספים מקצועיים ואחרים, אם על-ידינו וע"י פורום דיור ציבורי ואם על-ידי השותפים למהלך – הקואליציה לדיור בר-השגה, מרכז הגר והחברה להגנת הטבע.

הכנס השיג דבר וודאי אחד נוסף- הסוגיה עלתה לסדר היום. שלומית ממן עשתה עבודה תקשורתית מצויינת שהביא לכיסוי תקשורתי מרשים שעדיין ממשיך, לפניכם עיקרי הכיסוי:

 

מעריב יום א' 25.12 - http://www.maariv.co.il/page.aspx?pageid=7&articleid=457998

וואי נט' יום ב' 26.12 - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4609202,00.html

יומן הצהריים רשת ב', יום ג' 27.12- ראיון עם דני- הפינה הכלכלית של  יעל איילון בדקה 01:49 http://www.iba.org.il/bet/player.aspx#!/style/popAudio/ar/1712077/audio/yes

קול ישראל :   צבע הכסף - כתבה על הכנס.

קול ישראל:    פאר לי שחר – יומן אזרחי - מראיינת את עומר כהן – http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1714601 – דקה – 9:15.