6/08/2015

 

ביום חמישי לפני שבועיים (23.7), נערך ערב הפתיחה של התכנית "מנמיכים חומות - מנהיגות ירושלמית נאבקת בגזענות" עבור קבוצה מגוונת ועשירה בידע, ניסיון ורצון לשנות את המצב בירושלים. ביניהם, שתי מנהלות מוסדות תרבות ואומנות, מנהלים ורכזים מארגונים חברתיים וחינוכיים, ארבעה מנהלי ביניים מאגפים שונים בעיריית ירושלים, עיתונאית אחת, אנשי חינוך פורמאלי ולא פורמאלי, בוגרי ועמיתי מכון מנדל. כולם שם מתוך מוטיבציה אישית ללמוד, להתחבר ולהשפיע. 

 

נעמי שכטר, סמנכ"לית שתיל מיסודה של הקרן החדשה לישראל, נשאה דברי פתיחה חשובים ומחברים - הן להקשר של ט' באב והן להקשר הארגוני של התוכנית ופרסה בפני המשתתפים מגוון פעולות שנעשות על ידי שתיל ושותפיו בתחום המאבק הגזענות. מנחי התוכנית, הובילו ברגישות וקשב רב ערב דינמי, מחבר, ומייצר אינטימיות שהתבטא באווירה פתוחה, משועשעת מצד אחד אבל גם שאפתנית ומלאת ציפיות מצד שני. הערב הסתיים בארוחה משותפת שיצרה חיבורים ושיחות בין המשתתפים שנמשכו הרבה מעבר לשעות הצפויות. 

 

 

סמינר פתיחה:

 

שבוע לאחר מכן, התכנסה הקבוצה במעלה החמישה ליומיים אינטנסיביים מאד של עבודה. מטרת הסמינר הייתה לחזק את החיבורים ולהניח תשתית מושגים ורעיונית משותפת להמשך התוכנית. הסמינר היה בנוי משילוב בין הרצאות אורח, עיבוד ועבודה קבוצתית על ההרצאות, ולמידה והיכרות אישית באמצעות עבודה בקבוצות קטנות.

 

הסמינר נפתח בפעילות העוסקת בהיווצרות סטראוטיפים ומודעות לאופן בו הם מפעילים אותנו. כבר בפעילותה זו נחשפה השונות בקבוצה ונוצר מתח של למידה לגבי העמדה שכל משתתף מביא להתמודדות עם הנושא. 

 

 

הרצאות אורח: 

 

דר' יפעת ביטון - הביאה ניתוח של מקורות המאבק המשפטי סביב סוגיות של גזענות, הפער בין ההתהוות ההיסטורית של המושג לאופן  שבו הוא בא לידי ביטוי בישראל של היום. חשפה את השקפתה לגבי האפשרויות (המועטות) הקיימות באסטרטגיות משפטיות למאבק אמיתי בגזענות ויצרה שיח מאתגר בקרב חברי הקבוצה לגבי גבולות התופעה. ההרצאה עוררה הרבה שאלות, השאירה מעט אבנים לא הפוכות וציידה במושגים ששימשו אותנו כבר בהמשך הסמינר כשפה משותפת. 

 

ישראל קמחי (לוליק) - מנהל המרכז לתכנון עירוני ואזורי, גיאוגרפיה במכון ירושלים - העביר הרצאה ארוכה אך מעשירה ומרתקת סביב סוגיות תכנוניות, גיאופוליטיות, סוציו אקונומיות המאפיינות את ירושלים. מכיוון שמגוון הסוגיות היה גדול, עבור כל אחד ממשתתפי הקבוצה (המתמחים בחלק מתוך תחומי הידע) היה מרכיב משמעותי של יצירת פרספקטיבה חדשה ומפתיעה על ירושלים. המרצה העשיר את ההרצאה בנקודת מבטו האישית כיליד ירושלים, מתכנן עירוני בעיריית ירושלים החל משנות ה-50 כסטודנט, כראש האגף למדיניות תכנון בעיריית ירושלים במשך 20 שנה וכחוקר בכיר במכון.

 

מיכאל שטרנברג - מנהל פיתוח ידע בשתיל, קיבל את הקבוצה ביום שישי בבוקר לסדנא בנושא קונפליקטים אלימים ותפקידם של bystanders (רוב הציבור שאינו הקורבן או התוקף) להתעצמות או דעיכת האלימות. המפגש היה עוצמתי מאד, בעיקר נוכח המפגש בין תוכן הסדנא לבין המציאות הזוועתית שהתעוררנו אליה ביום שישי. הסדנא בליווי העבודה שהובילו קרן ופפה בעקבותיה, ציידה את הקבוצה ברעיונות משותפים, התבוננות פנימית וגם קונפליקט בין הצורך לעשות משהו אל מול המציאות לבין הרצון להבין ולהתחבר אחד לשני במסגרת התוכנית. 

 

רוני שפירא-חסדאי - מתעדת התוכנית ופרקטיקנטית חדשה בשתיל, ליוותה אותנו בשני המפגשים ותיעדה באופן יסודי ומעמיק את המפגשים.