20/10/2015

מיליון ו-600 אלף ישראלים בישראל חיים מתחת לקו העוני. חיים של חוסר ביטחון יומיומי, חשש מתמיד ממחסור בקורת גג, אי-יכולת לתת לילדים ארוחה ראויה, ניתוק חשמל כי אי אפשר לשלם והרשימה לצערנו עוד ארוכה.

 

היום (20.10.2015) התקיים בכנסת "יום המאבק בעוני". בוועדות השונות דנו בפתרונות ממשיים לצמצום העוני. בין הנושאים: מניעת ניתוקי מים בוועדת הכלכלה, דיון בנושא הבטחת תשלום מוזנות על ידי ביטוח לאומי, עוני בקרב נשים, חד הוריות, קשישים באוכלוסייה ואף על הקשר בין עוני לשימוש בחומרים משמרים. לסיכום הדיונים בוועדות באתר הכנסת לחצו כאן.
 
 
דו"ח שנכתב על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, לרגל יום זה, העוסק בממדי העוני והאי שוויון בישראל ובמדינות מפותחות, קובע שישראל מדורגת שלישית במדד תחולת העוני בין מדינות ה-oecd. זה אומר שיש רק שתיים במקום יותר גרוע מאיתנו- מקסיקו וצ'ילה.
 
 
נוסף על הדיונים בוועדות, נערכו פעילויות נוספות לקראת יום המאבק בעוני ובמהלכו: 

 

בכנסת הוצגה תערוכה בהפקת שותפות חיפה להתרת שרשרת העוני - מדובר על מחקר איכותני שהוצג כתערוכה המביאה את "מחיר העוני" עבור האנשים החיים בעוני- וזהו שגם שמה של התערוכה.
 
 
ביום למאבק בעוני השקנו חוברת עדויות, שהופקה גם היא ע"י שותפות חיפה להתרת שרשרת העוני.
 
 
 
 
התקיימה פעילות בבית הספר הדו-לשוני בב"ש לקראת היום למאבק בעוני ובעקבות הפעילות, בתיאום עם הפורום, הוציאו התלמידים קריאה לחברי הכנסת להילחם בעוני. לקריאה זו הייתה משמעות יתרה בתקופה הלא פשוטה, המסר המרכזי מעבר למלחמה בעוני היה כי ערבים ויהודים מתאחדים מול מאבק משותף למלחמה בעוני.
 
התקיימו דיונים ב-12 מוועדות הכנסת בנושאים מגוונים היות ומצוקת העוני היא סוגיה מערכתית הנוגעת בכל תחומי החיים.
 
התקיים כנס מרכזי בהובלת ארבעה חברי כנסת - אלי אלאלוף, אילן גילאון, מאיר כהן, איימן עודה. 
 
מהמאמץ המשותף במהלך היום למאבק בעוני ובעבודה הרבה שלפניו ושתעשה אחריו יצאו כמה יוזמות ואמירות חשובות מאוד:
 
1. שר הרווחה הודיע על כוונה לחוקק חוק ממשלתי שישנה את קצבת הבטחת הכנסה שמשולמת לאנשים עובדים ולמעשה לבטל את מלכודת העוני שקיימת בקצבה כיום כתוצאה מגובה הדיסריגארד.
2. בדיון שהתקיים בוועדת חינוך בנושא של מענק לימודים למשפחות חד-הוריות הודיעו כי בתקציב הנוכחי תהיה תוספת של 25 מיליון ₪ בהסכמת האוצר למענק לימודים לכיתות יא'- יב', כיום קבוצות גיל אחרות כן מקבלות. 
3. בוועדת כלכלה אימץ יו"ר הוועדה את גישת פורום החשמל להתנגד עקרונית לניתוקי חשמל.
4. בוועדת העבודה והרווחה הוכרז על מעקב חצי שנתי אחר יישום המלצות וועדת אלאלוף.
 

לסיכום מלא ולתמונות של "היום הבינלאומי למאבק בעוני" שצויין בכנסת בעמוד הפייסבוק של הפורום למאבק בעוני לחצו כאן


היום התקיים בתמיכת הקרן החדשה לישראל.