28/10/2015
אתמול ציינה הכנסת את יום הדיור הציבורי בכנסת וניתן לומר שסוף סוף מתחילים לראות שינוי במגמה ובשיח, ורצון אמתי של המדינה לפעול למען שינוי. השתתפו ביום מאות פעילים ופעילות, שר השיכון, סגן שר השיכון ושדולת הדיור בכנסת שביחד עם פורום הדיור הציבורי יזמה את היום. ישנה עוד הרבה עבודה כדי לשקם את הדיור הציבורי, אבל בהחלט ניתן לומר שהפעילים והפעילות השיגו הישגים גדולים ביום הזה.
 
במסגרת היום עלו שתי בשורות חשובות עיקריות:
והכרזה של שר הבינוי והשיכון גלנט כי הכניס כלים שייאפשרו לממשלה לקדם דיור ציבורי במסגרת תוכניות הדיור הממשלתיות הכלליות.
 
 
לדברי שר האוצר, ח"כ משה כחלון:" הדוח נותן לנו תשתית לתכנית עבודה. מחיר למשתכן היא התכנית שלי והיא מגלמת בתוכה כלכלה חופשית עם רגישות חברתית. השוק הפרטי צריך לבנות אבל אסור שהמדינה תספסר בקרקעות. היא כבר לא עושה זה כמה חודשים כי עצרנו את זה".
 
 
אז כמה בשורות מהיום הזה:
 
• משרד השיכון הכריז שהוא רוכש דירות בקצב של 10 דירות בשבוע עבור זכאים.
 
• עד סוף 2016 ירכוש משרד השיכון דירות במיליארד שקלים. 
 
• אחוז מסוים מהדירות של מחיר למשתכן ודירה להשכיר יוקצו לדיור ציבורי. 
 
• בתהליכי התחדשות עירונית דיירי הדיור הציבורי יוכלו לחזור לבתים החדשים ללא שום תוספת תשלום ויזכו לדירה גדולה יותר ולאופציה לרכוש את הדירה במחיר של הדירה הישנה. משרד השיכון אף בוחן הגדלת המענק לדיירים שירצו לרכוש את הדירות בהתחדשות עירונית.
 
• משרד השיכון ביחד עם הסוכנות ועמיגור ייבנו מעל 2500 דירות קטנות ב-5 שנים הקרובות עבור הממתינים.
 
• משרד האוצר יקצה מאות מיליונים נוספים עבור שיפוצי דירות ובכל הארץ יתחילו פרויקטים של שיפוץ דירות. 
 
• משרד השיכון הודיע שרוב הדירות הריקות אוכלסו והמאמצים לאכלס את כל הדירות נמשכים. 
 
• ישנם מהלכים משפטיים מתקדמים להוציא את כל העמותות מדירות הדיור הציבורי.
 
 
 
ציטוטים מרכזיים מהיום הזה:
 
הפעילה ריקי כהן – בן לולו (בוועדה לזכויות האישה):
"בסכום שהמדינה משלמת על החזקת ילד שהוצא מהבית בגלל המצב הכלכלי אפשר להשכיר עבור האם דירה אפילו בכיכר המדינה. מדובר על סכומים של מינימום 10,000 שקלים. מדוע לא לתת מעט מזה לאימא שתצליח לדאוג לקורת גג לילדיה. דיור ציבורי יחסוך כסף למדינה!"
 
שר השיכון יואב גלנט: 
"נשקיע בשנה הקרובה מיליארד שקל בדיור הציבורי. הזכות המינימאלית היא שלכל אדם בישראל תהיה קורת גג מינימאלית. ראוי ששכבות שהכנסתן גבוהה יסייעו לשכבות החלשות יותר כדי לקיים את זה".
 
ג'קי לוי, סגן שר השיכון:
"הדיור הציבורי הוא לא נטל לאומי, הוא אחריות לאומית. צריך לשנות את התפיסה. באוצר משתנה כיום התפיסה. אחריות המדינה לתת קורת גג".
 
ח"כ דב חנין, יו"ר עמית בשדולת הדיור:
"משבר הדיור הוא תוצאה של מדיניות. הוא לא קרה במקרה. זה מה שקורה כשהמדינה נסוגה מהאחריות שלה לדיור לאזרחיה. זה מתבטא גם בתקציב, וגם בתכניות הממשלתיות, בחיסול המתמשך של הדיור הציבורי ובהפקרת האזרחים לשוק שכירות משתולל. המפתח ליציאה מהמשבר חייב לעבור דרך חזרה של המדינה לתמונה. בקנייה ובנייה דירות ציבוריות חדשות, בפתרונות דיור חברתי וציבורי בהיקף גדול".
 
אורלי לוי אבוקסיס' יו"ר שדולת הדיור: 
"אחת החובות המרכזיות של המדינה לאזרחיה היא לסיפוק הזכות לדיור. השדולה נאבקת שנים על הנושא ונראה שהמאבק נושא פרי ויש התקדמות בנושא. מלאי הדיור הציבורי עדיין נמצא בחוסר גדול ואנחנו מתכוונים לפעול בעניין. אנחנו ממשיכים להיאבק על חוק סיוע ריאלי בשכר דירה.
 
ח"כ אלי כהן, יו"ר בשדולת הדיור: 
"בועדה להתחדשות עירונית אנחנו מקדמים הגנה על דיירי הדיור הציבורי בתהליכי התחדשות עירונית. כך שלא תתאפשר הגלייה של דיירים מהדירות ולא העלאה בשכר דירה בעקבות פרוייקטים של פינוי בינוי".
 
אילן גילאון, יו"ר בשדולת הדיור: 
"למדינת ישראל אין מדיניות בתחום הדיור. בתוך ים התכניות מה שקובע בסוף זה מחיר הדירה והאם היא ניתנת להשגה. צריך להשתמש בכל ההכנסות ממחירות הדירות לחידוש המלאי".
 
ח"כ לשעבר רן כהן: 
"מדינה שרוצה צדק אלמנטרי של שירותים צריכה להשקיע בדיור ציבורי. הפרטה של הדיור הציבורי היא הפרטה של נשמתה של מדינת ישראל. 3 מיליארד שקל נגנבו בניגוד לחוק שחוקקה הכנסת. את הכסף הזה צריך להחזיר ולבנות איתו דיור ציבורי".
 
ניסים בובליל, התאחדות בוני הארץ: 
"תומכים ביוזמת השדולה של 5% מכל מכרז לדיור ציבורי. אפשר לסיים את כל התור שיש היום תוך 3 שנים. 5% דיור ציבורי יביאו 2500 דירות כל שנה ושלא יספרו לכם שזה לא כלכלי".
 
נמרוד בוסו, עיתונאי, דה מרקר: 
"יש הרבה ללמוד ממה שקורה בעולם. אין חברה מערבית שלא מחזיקה במאגר משמעותי של דירות דיור ציבורי. גם בכלכלות הקפיטליסטיות ביותר".