29/03/2016
נשים למועצות הדתיות - הכנס השנתי השני
יום שלישי, 12.4.2016 | בית בלגיה, ירושלים
 
מה בתוכנית? השקת מדריך לנשים הנכנסות למועצות דתיות, מושבים על התפקיד והכוח שיש למועצה הדתית והאפשרות לשינוי המציאות, על מקומם של ארגוני החברה האזרחית ועוד.
 
בין המשתתפים: שחר אילן, סמנכ"ל מחקר והסברה בחדו"ש לחופש דת ושוויון ופרשן לעניינים דתיים, עו"ד ישראל פת, יועץ משפטי של המשרד לשירותי דת, ח"כ קארין אלהרר, תני פרנק מנאמני תורה ועבודה, מיכל קלדרון חברת מועצת העיר ראשל"צ וחברת המועצה הדתית בעיר לשעבר, מעין נשר, רכזת שיכון ושירותי דת באגף התקציבים, עו"ד בת שבע שרמן שני, עו"ד יעל רוקמן מנכ"לית "קולך", עו"ד ציפורת שימל יועצת משפטית באמונה, קרן חדד טאוב מנהלת קבוצת "אדוות", עו"ד סימה פרי יו"ר "איגוד נבחרות הציבור" ועוד...
 
 
 
 
המועצה הדתית היא הגוף האמון על אספקת שירותי דת יהודיים לתושבים. פעילות המועצה משתרעת על גבי תחומים רבים ומלווה את האזרח/ית היהודי/ה בתחנות מרכזיות במעגל החיים ועל המועצה לספק שירות מכבד ונגיש. מאז הבחירות המוניציפאליות באוקטובר 2013 מונו רק 45 מועצות מתוך 132 (כשליש) ומתוך 233 חברי מועצה דתית שאושרו עד כה (מתוך כ 500 חברים), מכהנות רק 48 נשים שמינוין אושר באופן רשמי, כ-17% בלבד. רק ב 6 מועצות יש יותר מאישה אחת, ורק במועצה אחת יש יותר משתיים. כיום אין נשים המכהנות בתפקיד יו"ר מועצה כלל. 
 
נשים המכהנות במועצות דתיות נתקלות בקשיים ייחודיים: הכניסה לתפקיד במועצה הדתית מלווה בעמימות ובהעדר כלים שמצמצמים את מרחב הפעולה. לצד זאת, ההתנהלות הפוליטית, ואף הכוחנית, מהווה גורם מרתיע עברו נשים מלהיכנס לזירה זו. בנוסף, נשים רבות פועלות בבדידות ומתקשות להישאר בתפקיד לאורך זמן ללא תמיכה או שיתוף פעולה שאפשריים יותר במקרה של הצבת 2 או יותר נשים במועצה. 
 
לכנס מוזמנות נשים המכהנות במועצות דתיות, אך גם נשים, גברים וארגונים הרוצים לקדם ייצוג הולם ומערכת שקופה ונגישה יותר לציבור, ומוכנים לקדם יחד עם נשים מתוך המערכת ערכים אלו.
 
 
 
נשים למועצות הדתיות - הכנס השנתי השני