פרויקטים

הצורך בקידום מרחבים לחברה משותפת הכוללת קהילות שונות על בסיס לאום, מוצא אתני, דת ועוד הפך ליותר ויותר קריטי במקומות שונים בעולם. גלי הגירה, תהליכי גלובליזציה וגם מלחמות ואסונות טבע הופכים מדינות – בעיקר במערב – ליותר ויותר הטרוגניות, ומחייבים חשיבה על בניית חיים משותפים.
 
הפרויקט של Club de Madrid מגדיר חברה משותפת כחברה אשר "יש בה לכידות חברתית, והיא יציבה ובטוחה. זהו מקום בו כל חבריו חשים בבית. חברה כזו מכבדת את כבודם וזכויות האדם של כל החברים בה, ומעניקה לכולם זכויות שוות. זוהי חברה סובלנית המכבדת שונות. חברה משותפת נבנית ומטופחת על-ידי מנהיגות פוליטית חזקה."
 
התפיסה העקרונית של חברה משותפת משמעה יחס של כבוד ושל שוויון והכלה כלפי כל האזרחים והמיעוטים החיים כאן: יוצאי אתיופיה, חרדים, פלסטינים אזרחי ישראל, עולים ומהגרים ועוד. מתוך השסעים הרבים במדינת ישראל, ובבואנו ליצור שינוי במצב הקיים בחרנו להתמקד בשסע היהודי ערבי. אנו רואים חשיבות לקיום השותפות היהודית-ערבית, הן בקידום חיים משותפים, מרחבים משותפים של חינוך, תעסוקה, אקדמיה, והן באיזון מחודש של יחסי הכח. החברה המשותפת שאנו שואפים אליה היא שוויונית, צודקת והוגנת יותר מבחינת חלוקת המשאבים.
 
שתיל מרכז פורום מנכ"לים של ארגונים שפועלים לקידום חברה משותפת, במטרה לייצר סינרגיה, למידה, וחשיבה משותפת, לבנות קהילה וכוח הנאבק ובונה יחד חברה שוויונית ומשותפת. ועדה של הפורום עסקה השנה בנושא של שותפות יהודית-ערבית ובייצוג בדרג קביעת המדיניות של פלסטינים אזרחי ישראל. בשיתוף פעולה עם מרכז אקורד יצא סקר שהצביע על מגמות בציבור היהודי והערבי ועורר תקווה כי שותפות פוליטית – אפשרית ורצויה.
 
שתיל הקים פורום "חיפה כעיר משותפת". הפורום מכנס מוסדות שונים בעיר, פעילות ופעילים, פילנתרופיה וארגונים לשינוי חברתי, המעוניינים לקדם שוויון באופן פעיל ולצמצם פערים בין התושבים הערבים והיהודים של העיר.
 
"שכנות טובה" הינו פרויקט נוסף שאנו מרכזים המתרחש בנגב ובו תושבי הנגב, שכנים יהודים ובדואים, פועלים יחד על מנת לקדם הכרה ביישובים הבלתי מוכרים, לעצור את הריסות הבתים ולפתח יחד מיזמים מקומיים שיהפכו את הנגב למרחב משותף, צודק ושיוויוני לכל תושביו.

חדשות אחרונות על הפרוייקט

23.10.2022

18.10.2022

כתבות שאולי יעניינו אותך

תמונות של הפרוייקט משתיל סטוק

חברה מעורבת - ערים מעורבות. אוטובוס בירושלים

חברה מעורבת - ערים מעורבות. אוטובוס בירושלים. צילום: יוסי זמיר

נטיעות של סולידריות בבורין, צילום: אורנה נאור

נטיעות של סולידריות בבורין, צילום: אורנה נאור