זולת

מכון חשיבה אקטיביסטי לקידום מדיניות בנושא שוויון וזכויות אדם: נגד גזענות, למען שלטון החוק, לקידום הסדר מדיני, חופש מדת ולקידום שוויון חברתי-כלכלי

מוניטורינג | מחקר | תקשורת

זולת מציע חזון אסטרטגי מקיף לעשור הבא, כזה שמציב את זכויות האדם והשוויון בחזית ובמרכז, כזה שיאפשר לפעול להשלמת חוקה שוויונית ופלורליסטית, שהמעמד שלה יציב ומשוריין, שמעגנת את זכויות היסוד של תושביה. לצורך כך אנחנו מבקשים לרתום את מקבלי ההחלטות בישראל ומעצבי דעת קהל.

כתובת אי-מייל:info@zulat.org.il

עמוד הפייסבוק

הבלוק הדמוקרטי

הארגון פועל לניטור שיח ברשתות והגברת המודעות לדמוקרטיה הישראלית

חינוך | מוניטורינג | קמפיינים | תקשורת

מטרות הבלוק הדמוקרטי הן קידום ושמירה על כלל זכויות האדם בישראל ובשטחים שבשליטתה, פעילויות חינוך שמטרתן העמקת הידע הציבורי והעלאת המודעות בישראל ובתפוצות בנושאים הקשורים לדמוקרטיה בישראל.

עמוד הפייסבוק

בצלם

תיעוד הפרות זכויות האדם על ידי ישראל של פלסטינים בגדה המערבית, כולל במזרח ירושלים, וברצועת עזה.

מוניטורינג | מחקר | תקשורת

בצלם, מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, פועל למען עתיד בו זכויות אדם, חירות ושוויון יובטחו לכל בני האדם – פלסטינים ויהודים – החיים בין נהר הירדן לים התיכון. עתיד כזה ייתכן רק באמצעות סיום הכיבוש ומשטר האפרטהייד הישראלי – ולמען עתיד כזה אנו פועלים. השם בְּצֶ֥לֶם, אשר ניתן לארגון על ידי יוסי שריד ז"ל, מתייחס לפסוק "וַיִּבְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים אֶת־הָֽאָדָם֙ בְּצַלְמ֔וֹ בְּצֶ֥לֶם אֱלֹהִ֖ים בָּרָ֣א אֹת֑וֹ" (בראשית א כז) והוא מבטא את הציווי האוניברסלי והיהודי בנוגע לכיבוד זכויותיהם של כל בני האדם.

מאז הקמת בצלם ב-1989 אנחנו מתעדים, חוקרים ומפרסמים מידע, עדויות, תיעוד מצולם, ניירות עמדה ודו"חות על הפרות זכויות האדם שמבצעת ישראל בשטחים. בעת הקמת הארגון, המנדט שקבענו לעבודתנו התמקד במשטר הכיבוש בגדה המערבית (כולל מזרח ירושלים) וברצועת עזה. אלא שבמהלך השנים התבהר כי התפיסה כאילו בין הים לנהר פועלים שני משטרים מקבילים – משטר דמוקרטי וקבוע ממערב לקו הירוק וכיבוש צבאי, זמני בלבד, ממזרח לו – תלושה מהמציאות. שהרי, על כל השטח עליו שולטת ישראל חולש משטר אפרטהייד אחד, השולט בכל האנשים החיים בו ופועל על פי אותו עיקרון מארגן: לבסס ולהנציח את שליטתה של קבוצה אחת של בני אדם – יהודים – על קבוצה אחרת – פלסטינים – תוך שימוש בחוקים, פרקטיקות ואלימות מאורגנת.

אי-מייל: mail@btselem.org

עמוד הפייסבוק

התנועה לחופש המידע

קידום שקיפות במוסדות ציבוריים, להגברת הפיקוח על פעילותן של רשויות ציבוריות, ולעידוד הציבור לעשות שימוש בזכותו למידע.

מוניטורינג | מחקר

התנועה לחופש המידע פועלת ליישום חוק חופש המידע, הקובע כי לכל אזרח ולכל תושב בישראל הזכות לקבל מידע מהרשויות. המידע הזה הוא קניינו של הציבור ועל כן, הוא יכול לדרוש אותו בכל עת. החוק הוא אחד האמצעים החשובים לשמירה על מינהל תקין. הוא מאפשר ביקורת ציבורית ומגביר את הפיקוח על שמירת זכויות האזרח. עם זאת, מהפכת השקיפות עוד לא הושלמה והחוק לא יכול להשלימה לבדו. עקרון השקיפות וחופש המידע לא הוטמע ברשויות ציבוריות רבות בישראל. רשויות רבות ממאנות להיפרד ממסורת של ריכוזיות וסודיות, ולהפוך את המידע שברשותן לזמין לציבור – וזאת בניגוד לחוק.

כתובת אי-מייל:  office@meida.org.il

עמוד הפייסבוק 

הסדנא לידע ציבורי

קידום ממשל פתוח, יצירת שיח ציבורי מבוסס מידע ועידוד מעורבות אזרחית.

מוניטורינג | מחקר

הסדנא לידע ציבורי היא ארגון ללא מטרות רווח, מבוסס מתנדבים, הפועל לקידום שקיפות שלטונית, מעורבות אזרחית ושיח ציבורי מבוסס נתונים. הסדנא עושה זאת על ידי פיתוח כלים טכנולוגיים בקוד פתוח – אתרים ואפליקציות – לפתיחה והנגשה של מידע המצוי ברשותם של מוסדות ציבוריים. הסדנא פועלת כחממה לפרוייקטי מידע פתוח שעוסקים במידע בעל עניין ציבורי, כגון מידע אודות פעילות הכנסת, תקציב המדינה ותקציבי הרשויות המקומיות, תאונות דרכים, תחבורה ציבורית, מידע תכנוני, מדיניות השקעות של קרנות פנסיה ועוד.

כתובת אי-מייל: info@hasadna.org.il

עמוד הפייסבוק

המשמר החברתי

קידום חקיקה חברתית

מוניטורינג | מחקר

דרכי פעולה:

המתנדבים משתתפים בדיוני הוועדות, עוקבים אחר כל ח"כ ולוביסט, ומדווחים על הנעשה.; פועלים בשטח, במפגשים עם בני נוער, סטודנטים, ותושבי פריפריה.

 

אנשי קשר:

בני לבני | מנכ״ל 052-2679635

ceo@hamishmar.org.il