מהפך בפולין: ניצוץ של אור ותקווה בתוך החושך הגדול

8 שנים קודם לכן ב-2015 עולה לשלטון מפלגת החוק והצדק (PIS) מפלגת ימין קיצוני, לאומנית ושמרנית, שמצהירה מראש על כוונותיה לחולל…

8 שנים קודם לכן

ב-2015 עולה לשלטון מפלגת החוק והצדק (PIS) מפלגת ימין קיצוני, לאומנית ושמרנית, שמצהירה מראש על כוונותיה לחולל הפיכה משפטית. מכאן והלאה משתלטת המפלגה על הוועדה לבחירת שופטים ופועלת להחלשת בתי המשפט.

במקביל מכריזה על התקשורת כאויב העם, מפטרת מאות עיתונאים בתאגיד השידור הציבורי, שלא מיישרים קו עם "שידורי התעמולה" ומתישה את כלי התקשורת העצמאית עם תביעות בלתי פוסקות.

בשלוש השנים הראשונות המחאה נשארת על "אש קטנה" רבים מתושבי פולין לא מבינים את גודל העניין ורואים במאבקים מלחמה פנימית בין השופטים, בתוך אולם הדיונים, ולא משהו שנוגע להם בחיי היום יום.

התוצאה: חקיקה אנטי ליברלית: איסור כולל על הפלות, קמפיין שנאה נגד קהילת הלהט"ב והדרתם מהמרחב הציבורי ופגיעה בזכויות נשים; פגיעה בכלכלה, ירידת ערך הזלוטי ועליית מדד המחירים לצרכן, וסירוב של האיחוד האירופי להעניק לפולין את הסיוע הכלכלי המיועד לה בעקבות ההתרחקות שלה מהדמוקרטיה ומשלטון החוק.

התעוררות חלקית

    • ב-2020 הולכות וגוברות שביתות והפגנות, המצליחות לבלום חלק מהמהלכים של הממשלה, אך לא את השינוי היסודי שכבר התחולל במערכת המשפט ובתקשורת.
    • הפגנת המטריות – צעדות נשים בכל המדינה בעקבות החוקים הנוקשים נגד הפלות, כולל בעיירות קטנות שנחשבות שמרניות, ובהן שיעור התמיכה במפלגת השלטון השמרנית.
    • שביתה והפגנות – המארגנות מכריזות על שביתה לאומית וממשיכות להוביל הפגנות המוניות בורשה ובמוקדים שונים ברחבי המדינה

2023 – שנת בחירות בפולין

    • צעדת החירות – האופוזיציה הליברלית יוזמת מפגן מחאה גדול נגד חוק שלטענת המארגנים נועד למנוע ממנהיג האופוזיציה להתמודד בבחירות. הערכה שמדובר בהפגנה הגדולה ביותר בפולין מאז נפילת הקומוניזם.
    • הלחץ עובד – ביקורת מצד מחלקת המדינה האמריקנית והנציבות האירופית גורמת בסופו של דבר לנשיא דודה להתקפל ולעשות שינויים בחוק.
    • בניית המחנה הליברלי – ההפגנה הגדולה וההתנגדות לחוק "ועדת החקירה" הנתפס כ"ציד מכשפות" נגד יריבים פוליטיים מעורר את הציבור להגיע להפגין מכל רחבי פולין ומהווה את "יריית הפתיחה" לבניית כוחו של המחנה הליברלי הפולני.
    • "צעדת המיליון" – "רוצים דמוקרטיה גם לנכדים, בתי משפט חופשיים" הפגנת ענק כשבועיים לפני הבחירות הכלליות לפרלמנט צעדו בורשה מאות אלפי בני אדם במפגן מחאה ענקי של האופוזיציה הליברלית ובידיהם ם דגלי פולין ודגלי האיחוד האירופי. מפגינים רבים הגיעו מאזורים מרוחקים ברחבי פולין, באמצעות אוטובוסים ששלחו המארגנים.

 

מהפך בפולין: הממשלה שקידמה את המהפכה המשפטית הודחה בבחירות

שלוש מפלגות האופוזיציה השיגו 54% מהקולות – וצפויות להקים ממשלה. "ההצבעה מעידה על אי אמון גדול של הבוחרים במפלגה שקידמה את המהפכה המשפטית בפולין"

מקורות:

פודקאסט: המהפכה המשפטים בפולין
"צעדת המיליון" לפני הבחירות בפולין: "רוצים דמוקרטיה גם לנכדים, בתי משפט חופשיים"
לאחר שביתת הנשים: נמשכות ההפגנות ההמוניות נגד הממשלה השמרנית בפולין
השפחות הגיעו לפולין: מפגן ענק להצלת הדמוקרטיה בצל חוק ועדת החקירה
מהפך בפולין: הממשלה שקידמה את המהפכה המשפטית הודחה בבחירות

לכל המאבקים

מאבקים נוספים