פעולת דילמה

מה זו פעולת דילמה ולמה כדאי לעשות בה שימוש במחאה? פעולות דילמה מכניסות את השלטון בעל כורחו לסיטואציה של loose-loose. אם…

שוטרים על סוסים בהפגנה

צילום: איתי רזיאל, שתיל סטוק

מה זו פעולת דילמה ולמה כדאי לעשות בה שימוש במחאה?
פעולות דילמה מכניסות את השלטון בעל כורחו לסיטואציה של loose-loose. אם יתעלם יאותת על חולשה. אם יפעל נגד המוחים יצור אפקט שיגביר את המחאה.
מקור, הארץ

פעולת דילמה – פעולה נקודתית קטנה ובלתי מזיקה של אי ציות אזרחי, המעוררת דילמה מצד הרשויות איך להגיב

  1. נשיקה צרפתית בתחנה – בתגובה לאיסור על הבעת גילויי חיבה רומנטיים בתחבורה הציבורית בתורכיה, יצאו מאה זוגות לתחנות אוטובוס ורכבות, והתנשקו בשעה ייעודה.
  2. קריאת חוקה בפארק – מאז שלוקשנקו שליט בלארוס אסר על התקהלות של יותר מחמישה אנשים, החלו אנשי המחאה להיפגש בפארקים, 6-7 איש, ולקרוא את חוקת בלארוס.
  3. מעצר של חבית – במהלך המחאה בסרביה הדביקו המתנגדים צילום של מילושוביץ על חבית מול התיאטרון הלאומי בבלגרד, והזמינו עוברי אורח לחבוט בה. המטרה הושגה כשהשוטרים תועדו "עוצרים" את "חבית מילושוביץ".
  4. לגרום לשוטרים להתכופף – בזמן מלחמת האזרחים בסוריה גלגלו המתנגדים רבבות כדורי פינג פונג ברחובות דמשק עם מסר נגד אסד. האירוע הגחיך את השוטרים, כשנאלצו להתכופף על ברכיהם ולאסוף את כל אותם כדורים.

איך לתכנן פעולת דילמה מוצלחת?

תנועת "אוטפור" שהובילה את המחאה בסרביה, לצד תנועות נוספות ברחבי העולם, השתמשה בפרקטיקה הזו בהצלחה. התנועה הקימה את ארגון 'קנבס', כדי להעביר את הידע הלאה.

  1. בחרו נושא שנוגע לציבור רחב, בעדיפות: איסור המהווה חדירה לחיים הפרטיים של האזרחים.
  2. חישבו על פעולה מעשית, חיובית ולא מזיקה.
  3. חשבו מהו אפקט ההפתעה בפעולה הנבחרת.
  4. אם הפעולה תעלה גם חיוך, זה בונוס:)

חזרה עמוד הראשי:
ללמוד ממאבקים שהצליחו

מהי פעולת דילמה

 

איך לתכנן פעולת דילמה

 

לכל המאבקים

מאבקים נוספים