גישה יצירתית לפיתוח כלכלי-קהילתי באמצעות צעירים מקומיים, באזור פוליה, איטליה

נכתב על ידי אדר שטרן בעקבות סיור לימודי באזור פוליה, דרום איטליה, במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת - Project Wealth

01.01.2014

מרקו קסטניו – marco costantino ממחלקת הצעירים ברשות לפיתוח פוליה: "אופן החשיבה שלנו השתנה. במקום לשאול מה הרשות יכולה לעשות למען הצעירים התחלנו לשאול מה הצעירים יכולים לעשות למען המקום שלהם?"

 

העיר סאן ויטו די נורמני -san vito dei normanni אשר נמצאת בפרובינציית ברינדיסי -brindisi באזור פוליה, איטליה, מתמודדת עם בעיות קשות של אבטלה ועוני הבאות לידי ביטוי באופן בולט בקרב אוכלוסייה צעירה.

 

אזור פוליה אשר נמצא בדרום איטליה מתאפיין בסממנים של פריפריה גיאוגרפית: מחסור בתעסוקה, בריחת מוחות למרכז איטליה ועוד. שיעור העוני באזור גדול בלמעלה מפי שניים מאחוזי העוני באיטליה. כ-13 אחוזי אבטלה באיטליה לעומת כ-28 אחוזי אבטלה באזור פוליה. גם שיעור האבטלה גדול בהרבה באזור פוליה לעומת הנתונים הארציים, כ-25 אחוזי אבטלה באיטליה לעומת כ-33.5 אחוזי אבטלה בפוליה, זאת ועוד רבים מאותם מובטלים הם צעירים המוגדרים באיטליה כ-NEET – Non Educational Employment מחוסרי השכלה ועבודה.

 

מרקו קסטניו – marco costantino ממחלקת הצעירים ברשות לפיתוח פוליה מספר על שינוי תפיסה בנוגע לצעירים, שינוי שקורה באזור פוליה בשנים האחרונות. "אופן החשיבה שלנו השתנה. במקום לשאול מה הרשות יכולה לעשות למען הצעירים התחלנו לשאול גם מה הצעירים יכולים לעשות למען המקום שלהם?" השאלה הזאת הביאה את הרשות לפיתוח פוליה לפתח תכנית חדשה בשם: bollenti spirit המשלבת מספר מטרות יחד, השארת צעירים באזור, מעורבות צעירים בפיתוח האזורי וכל זאת תוך מינוף "נכסים אזוריים" קיימים.

 

הפיתוח כולל שלושה אלמנטים מרכזיים:

1. עידוד מיזמים יצירתיים לפיתוח אזורי – דוגמה לכך היא "קול קורא" המזמין צעירים בגילאים 18-25 להציע רעיונות לפרויקטים יצירתיים אשר יובילו להתפחות חיובית של אזור פוליה. עד כה התקיימו שלושה סבבי מענקים אשר מימנו 800 פרויקטים בסך של 20 מליון יורו.

 

2. רישות והנגשת מידע לצעירים – באמצעות אתר לצעירים בו רשומים מעל 10,000 צעירים. באתר ניתן להחשף לקולות קוראים, לפרויקטים שצעירים אחרים עושים, לאירועי תרבות ועוד. דרך נוספת ליצירת רישות היא מפגשי רישות וחשיפה היא במסגרת אירועי bar camps אליהם מוזמנים כל היזמים, כאשר הרשות אינה בונה את תוכן המפגש מראש, אלא מאפשרת ליזמים לבנות את תוכן הכנס במהלכו, כאשר כל יזם מציג את הפרויקט שלו, וכך כל משתתף לוקח חלק פעיל בכנס.

 

3. "בניינים ישנים לרעיונות חדשים" – שיקום יצירתי של מבנים נטושים לטובת הקהילה הרשות לפיתוח פוליה גיבשה מדיניות המעודדת רשויות מקומיות לשקם מבנים ציבוריים נטושים, ולהפכם למוקדי פעילות עבור צעירים לטובת להכשרות, מרכזי תרבות ועוד. הרשויות המקומיות הוזמנו להגיש הצעות לשימוש בבניינים האלה. מתוך כלל הפניות נבחרו 151 הצעות לפרויקטים המערבים 109 ארגונים, כל זאת במימון של 54 מיליון יורו (ERD) ועוד 10% במימון של הרשויות המקומיות). מצגת מדיניות של "אגף צעירים" הרשות לפיתוח פוליה

 

Exfada – בניין נטוש אשר הפך למרכז פעילות שיתופי לצעירים

הבניינים הנטושים אשר עוברים שיקום יצירתי נקראים urban laboratory- – מרחבים פתוחים, ובמסגרת הסיור ביקרנו ברחב הפתוח הנקרא Exfada בניהולו של רוברטו קובולו Roberto covolo.

במשך חמש עשרה שנה היה המקום מבנה נטוש של מפעל שנסגר והיווה מפגע סביבתי וקהילתי. בעקבות המכרז לשיפוץ מבנים שפרסה הרשות לפיתוח פוליה הפך המקום למרחב יצירתי עבור צעירים לפיתוח פרויקטים כלכליים וחברתיים. במרחב מתקיימות פעילויות במגוון תחומים: תרבות, ספורט, גינון, אומנות, בילוי ועוד. המטרה היא לערב צעירים ולסייע להם בפיתוח של הפרויקטים.

 

מודל העבודה במרחב כולל מספר עקרונות פעולה:

 

 • מעורבות הצעירים בשיפוץ המבנה והתאמתו לצרכים שלהם – שיפוץ המקום נעשה על ידי הצעירים עצמם. למקום הוזמנו אדריכלים ומעצבים אשר עיצבו את המבנה על פי הצרכים והרצונות של הצעירים ובהתאם לפרויקטים שצעירים ביקשו ליצור בו כמו: חלל סטודיו לריקוד, חלל לחדר נגינה ומקום לגידול ירקות. תהליך השיפוץ והבנייה נעשה יחד עם הצעירים, מתוך הבנה שמי שבונה את הבית שלו בעצמו מרגיש כלפיו אחריות, מפתח עצמאות, ויותר מהכל, בתהליך הבניה נוצרים קשרים וחיבורים בלתי אמצעים המחזקים את הקהילה שהולכת לפעול במקום.
 • ניהול עצמי – המקום מנוהל על ידי הצעירים המשתמשים בו. הם מנקים אותו מסדרים את לוח הזמנים השבועי, ומחליטים אלו פרויקטים חדשים יפעלו בו, כאשר מנהל המרחב מהווה רק גורם מתכלל המאפשר ליצירה להתקיים.
 • ניהול כלכלי שיתופי – כל אחד משלם למקום על פי יכולותיו: יש מי שיכול לשלם עבור השימוש באופן קבוע, ויש מי שמשלם רק על פי רווחים (למשל מורה לריקוד בעלת סטודיו משלמת על פי הרווחים מהפעילות) ויש משתתפים שלא משלמים אלא נותנים שעות התנדבות בתמורה.
 • ריהוט ועיצוב מפסולת ומשאבים לא מנוצלים – רוברטו שיתף אותנו בגישה שלו: "שיפוץ מבנים ישנים זה לא רק עניין של משאבים, אלא של נקודת מבט. סביבנו יש משאבים רבים שלא נחשבים בעלי ערך כמו פסולת, אבל כדי לרהט את המקום לא חייבים הרבה כסף, יש משאבים נגישים בכל מקום" מי שמייסר במקום יהנה ממבנה אסטטי ומזמין המרוהט ברובו מחפצים ופסולת שנאספו ברחוב והפכו לרהיטים . "השיפוץ לא תלוי בכסף אלא בהון אנושי, בקהילה שתבוא ותשפץ את המקום" מוסיף רוברטו.
 • ניהול ללא חוקים – המקום מנוהל ללא חוקים ברורים למעט שלושה: מי שמשתמש במקום חולק מהידע ומהכישורים שלו לטבת הכלל; שימוש במשאבים קיימים (שימוש חוזר בפסולת וכדומה) "מי שעובד בסביבה ענייה צריך לשנות את אופן ההסתכלות שלו, לשנות תודעה לחשוב יצירתי ולהתבסס על הלא צפוי כמשאב ולא כחסרון"; עבודה בשיתוף פעולה ויצירת קשרים בין אנשים. גם אם פרויקטים עלולים להיתפס כמתחרים הדגש הוא על יצירת שותפויות.
 • המבנה הגדול מכיל בתוכו חללים רבים עם שימושים מגוונים: חדרי מוזיקה עם כלי נגינה הנגישים למי שמעוניין ליצור, מפעל יצירה לנשים שמייצרות עבודות יד ומוכרות אותן וכך זוכות לתעסוקה ופרנסה, מרחבים למחול וליוגה, שולחנות עבודה, ספריה, מרחב לאירועים וקונצרטים, גינה קהילתית ואפילו מסעדה!

 

במהלך הסיור פגשנו מנהלים של שני מיזמים הפועלים במבנה. הראשון, ג'ונתן אזורי junatan azzori אומן שהקים מיזם כלכלי בשםcitta della rezza הוא מייצר ווילונות עשויים עץ כקישוט לכניסות ולחלונות של מבנים. בין היתר זהו כלי לטיפוח מראה הרחובות המוזנח. בזכות השימוש במרחב הפתוח הצליח ג'ונתן להקים מפעל קטן, וכעת עובד על הפכית המיזם לעסק כלכלי מניב. מיזם אחר של קבוצת צעירים musica in culla הינו פרויקט מוזיקה להורים ופעוטות, ומטרתו לחזק יכולות קוגניטיביות, לחזק קשר הורה-ילד ועוד. המיזם נעזר במרחב הפתוח כמקום לפעילות, המרחב מספק להם תשתיות בעזרתם יכולים היזמים להרוויח כספים ולהפוך לעסק עצמאי. מיזם זה יכול לסייע בהבנת מודל הפעולה במרחב הפתוח. היזמים זכו ב"קול קורא" של הרשות לפיתוח פוליה בסך של 22,000 יורו, אשר שימשו להם להקמת חברה, ובנוסף קיבלו מהרשות הכשרות. לאחר שהסתיימה תקופת המימון החליטו להפוך לעצמאיים ולממן את עבודתם על ידי מכירת שירותים: חוגים להורים וילדים ועוד. מכירת השירותים התאפשרה הודות למרחב הפתוח המהווה עבורם מקום לקיום החוגים ואירועים נוספים.

 

מחקר שהאוניברסיטה בבארי עשתה עבור הרשות לפיתוח פוליה הראה כי 70 אחוז מהפרויקטים המשיכו כסטארט אפים והפכו לעסקים מניבים. אך חשיבות המודל לפיתוח הכלכלה הוא לא רק בכך שהוא מאפשר לכל יזם בפני עצמו להרוויח כסף ,אלא מעצם העובדה שיזמים פועלים במרחב משותף נוצרות מערכות כלכליות וסחר בין הפרויקטים. "כשאתה שותף במרחב, ואתה נחשף למה שהשכן שלך עושה נוצרים קשרים עבודה וסחר חליפין, צילום וידאו בתמורה לעבודות נגרות. שיתופי הפעולה מעשירים את העבודה, ומחזקים את הפרנסה של כל אחד מהם" הסביר לנו מנהל מחלקת הנוער במרחב.

עם זאת מדגישים מנהלי התוכניות, המטרה הראשונה של המודל זה לא הקמת עסק, אלא פיתוח כישורים. גם אם יזם התחיל רעיון ולא המשיך בו הם מאמינים כי הכישורים שהוא ספג, הניסיון וההתנסות הפכו אותו לצעיר כשיר בעל מסוגלות גבוהה יותר להצלחה. המרחב הפתוח מספק את התנאים האופטימאליים ליצירתיות ולכלכלה מקומית: מסייע ליזמים פרטיים להקים עסקים, מספק תשתיות ליצירה ואומנות, מחזק את הקהילה, מעודד שמירה על משאבי הטבע ומעודד סחר מקומי ושיתופי פעולה בין עסקים בינם לבין עצמם, בין עסקים לקהילה ובין עסקים לרשות.

 

יותר מהכל, מעניינות התובנות שמנחות את העבודה של מחלקת הצעירים בכלל והמרחבים הפתוחים בפרט:

 • חדשנות היא תהליך ולא שיטת עבודה. אין ספר הוראות לחדשנות פשוט צריך לאפשר אותה.
 • חדשנות ויצירתיות הן תהליכים שמשתנים על פי מקום והזמן, ולכן מתחילים ולא תמיד יודעים לאן תגיעו.
 • לתהליכים חדשים צריך אנשים חדשים – תרומה של צעירים בעצמם למען עצמם.
 • אמון הוא תנאי ליצירתיות. בהקשר של הצעירים המקומיים היה צורך להתגבר על חוסר האמון שלהם בהנהלת המקום. הצעדים הראשונים היו בניית אמון בקרב הצעירים באמצעות הבטחת שקיפות בעשייה.
 • אין שינוי וחדשנות בלי בינוי קהילתי! תהליך השינוי מתפתח תוך כדי בניה משותפת של הקהילה.
 • יש לשנות את אופן הפעולה של הרשות הציבורית: לא רק הפניה של משאבים אלא בראש ובראשונה הקצאת משאבים למה שמביא תועלת – לבניית פרויקטים ולאותם אנשים שמוצאים לפועל את הפרויקט ולא רק למי שאחראי ללוות את התהליך.
 • שינוי הוא דבר מדבק, צעירים רואים צעירים אחרים משנים ומצטרפים לתנועה.
 • לעיתים דברים לא מתפתחים כמו שהם תוכננו, אבל זה לא בהכרח רע. בשל כך נדרשת חשיבה יצירתית, חדשנית ובעיקר גמישות מחשבתית.

 

בישראל, המודל הקרוב ביותר לרעיונות הללו הוא מודל מרכזי העירים האמורים לתת מענה לצעירים בתחום תעסוקה תרבות לימודים מעורבות חברתית ועוד.

מאמרים בנושא כלכלה מקומית מקיימת

דדליין

אין דדליין

מפעל ההזנה כמנוף לתעסוקת נשים

רעות מרציאנו, פרויקט שוויון מגדרי בתעסוקה

דדליין

אין דדליין

צדק סביבתי: בין סביבה לחברה

ד"ר דגנית מנור

דדליין

אין דדליין

עשרה ”מפתחות הצלחה” למערכי טיפוח יזמויות ועסקים קטנים למינוף הכלכלה המקומית

רונית שלח מורטון

דדליין

אין דדליין

לסתום את הדליפות

כתיבה והפקה: ליה אטינגר ואסף רז

דדליין

אין דדליין

ההשפעות הכלכליות של מוסדות תרבות בנגב

עריכת התמצית: ערן קליין, אסף רז

דדליין

אין דדליין

מדדים אזוריים לאיכות חיים

ד“ר אורלי רונן

דדליין

אין דדליין

כלכלה מקומית מקיימת – אסטרטגיה לשינוי חברתי

גילי ברוך, ערן בוכלצב, מתן גולן, אורי פינטו, תיקווה עברון, רייפי גולדמן, ערן דורון, גליה פיט

דדליין

אין דדליין

מדדי איכות חיים ופיתוח כלכלה מקומית מקיימת

נכתב במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת, בהובלת שתיל (2012-2015)

דדליין

אין דדליין

מערך קידום וסיוע לעסקים קטנים ובינוניים על-פי עקרונות כלכלה מקומית מקיימת

כותבים: גילי ברוך, זהר דביר, יואל רובין, רונית שלח-מורטון, אשר שטרן

דדליין

אין דדליין

סיכום מושב מדדים אזוריים לאיכות חיים

הכותבים: ענת עתי סריג, תמר פלד אמיר, ערן קליין, אורלי רונן, Rondinella T, עריכה: אסף רז

דדליין

אין דדליין

מ"הדלי הדולף" ועד כלכלה מקומית מקיימת – שפה חדשה לפיתוח אזורי

גילי ברוך ואסף רז

דדליין

אין דדליין

ייעוץ עסקי בתפיסת פיתוח של כלכלה מקומית מקיימת – מדריך ליועצים

רונית שלח מורטון

דדליין

אין דדליין

תעשייה יצירתית בנגב: צעדים ראשונים ותובנות

אדר שטרן עריכה: אסף רז

דדליין

אין דדליין

תעשייה יצירתית כמנוף לפיתוח כלכלה מקומית מקיימת

נכתב במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיית, שתיל (2012-2015)

דדליין

אין דדליין

מטבחים קהילתיים: מרעיון למתכון

כותבים: אסף רז, גדיר האני, גילי ברוך, מיכל גרינברג, ערן בוכלצב, שירלי קרוואני

דדליין

אין דדליין

פרקטיקות מקצועיות לפיתוח עסקים וקהילות

נכתב במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת, בהובלת שתיל (2012-2015)

דדליין

אין דדליין

עידוד רכש מקומי לאור הדין הקיים חוות דעת משפטית

עורכת: עו״ד לנא ורור מנחה בקליניקה לכלכלה קהילתית וחברתית יועץ אקדמי: פרופ׳ ברק מדינה הפקולטה למשפטים, האוניברסיטה העברית

דדליין

אין דדליין

רכש מקומי ציבורי צעדים ראשונים לעידוד רכש מקומי על ידי רשויות מקומיות

ד“ר גילי ברוך ועירית פורת, שתיל

דדליין

אין דדליין

רכש מקומי מפתח לפיתוח כלכלי מקומי ברשויות מוניציפאליות מ.א. שער הנגב כמקרה בוחן

עירית פורת, שתיל

דדליין

אין דדליין

פיתוח עסקים שיתופיים (הצעה לכלכלה הוגנת)

מוטי טליאס (מכון צפנת)

דדליין

אין דדליין

לא סוגרים את הים

ח"כ דר' דב חנין, פרופסור אבנר דה-שליט, דר' אהובה וינדזור, מומו מהדב, אור רכלבסקי, רונן גופר ודר' אילון שוורץ

דדליין

אין דדליין

בין פיתוח הנגב לפיתוח בנגב

אסף רז, דר' גילי ברוך

דדליין

אין דדליין

אגודות רכש: כלי לחיזוק עסקים קטנים

סיכום מושב במסגרת קונגרס הנגב לכלכלה מקומית, מארחים: ערן בוכלצב ורייפי גולדמן, המרכז לפיתוח קואופרטיבי, אג'יק-מכון הנגב

דדליין

אין דדליין

אשכול יצירתי ונציבות הסרטים אזור פוליה, איטליה

נכתב על ידי אדר שטרן בעקבות סיור לימודי באזור פוליה אשר בדרום איטליה, במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת - Project Wealth

דדליין

אין דדליין

המכפיל המקומי המכפיל המקומי Local Multiplier 3LM

נכתב במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת

דדליין

אין דדליין

בין חקלאות מסורתית לחקלאות מתחדשת באזור אלגרב, פורטוגל

נכתב על ידי גלי בסודו, בעקבות כנס השותפים במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת Project Wealth, פורטוגל, חבל אלגרבה

דדליין

אין דדליין

דיון על האתגרים בפיתוח כלכלי בעיירה אלג'זור, מחוז אלגרב, פורטוגל

נכתב על ידי גלי בסודו, בעקבות כנס השותפים במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת Project Wealth, פורטוגל, חבל אלגרבה

דדליין

אין דדליין

חידוש מרכז מסחרי בתפיסה קהילתית בירוחם

נכתב כחלק מחוברת "Best Practice" קובץ מקרי בוחן מוצלחים, לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

יוזמה לאומית באיטליה למדידת רווחת חיים – BES

אסף רז במסגרת הכנס הראשון של תכנית כלכלה מקומית מקיימת. רומא, מאי 2013

דדליין

אין דדליין

יצרנות עירונית בשכונה בבאר שבע. ארגון שבועת האדמה

יוזמה אזרחית של חווה חקלאית בשכונה עירונית בבאר שבע הצליחה לעורר עשייה כלכלית חברתית וסביבתית עשירה ובעלת השפעה על תושביה.

דדליין

אין דדליין

כלכלה מקומית מקיימת או בקיצור כמ"מ

דדליין

אין דדליין

סיכום מושב עסקים מקדמים כלכלה מקומית מקיימת

מארחים: הרשות לפיתוח הנגב, ציונות 2000, מרכז ריאן ומעברים נגב מערבי.

דדליין

אין דדליין

פורום תעשייה יצירתית מארח את נציבות הקולנוע של פוליה, איטליה

המושב התקיים במסגרת קונגרס הנגב.

דדליין

אין דדליין

סיכום: כנס העדפת רכש מקומי במכרזים מוניציפאליים

סיכום מתוך כנס בנושא רכש מקומי במכרזים מוניציפאליים, דילמות ואתגרים, המכללה האקדמית ספיר.

דדליין

אין דדליין

פיתוח כלכלי לאורך השביל

נכתב על ידי גלי בסודו בעקבות כנס שותפים של תכנית כלכלה מקומית מקיימת - Project Wealth, באלגרבה, פורטוגל.

דדליין

אין דדליין

פיתוח תיירות עצמאית בנצרת פאוזי עזאר אין, ושביל ישו

נכתב כחלק מחוברת "Best Practice" קובץ מקרי בוחן מוצלחים, לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

פסטיבל דרום אדום – עמותת התיירות שדות שקמה בשור, הנגב המערבי

נכתב כחלק מחוברת "Best Practice" קובץ מקרי בוחן מוצלחים, לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

פיתוח חקלאי בואדי עתיר

נכתב כחלק מחוברת "Best Practice" קובץ מקרי בוחן מוצלחים, לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

רכש מקומי של מוסדות עוגן בנגב – הרשות לפיתוח הנגב ואג'יק מכון הנגב

נכתב כחלק מחוברת "Best Practice" קובץ מקרי בוחן מוצלחים, לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

פורום תעשייה יצירתית בנגב, הקמת אשכול יצירתי

נכתב כחלק מחוברת "Best Practice" קובץ מקרי בוחן מוצלחים, לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

רכש מוניציפאלי בחורה

נכתב כחלק מחוברת "Best Practice" קובץ מקרי בוחן מוצלחים, לקידום כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

תקציר פסק דין אשר נותן משנה תוקף לרכש מקומי

נכתב במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת

דדליין

אין דדליין

The Local Side of Wellbeing: insights from the Negev pilot

Dr. Orli Ronen, Porter School for Environmental Studies, Tel Aviv University

דדליין

אין דדליין

Stakeholder Consultation in Well-being Assessment

Chiara A. Ricci and Tommaso Rondinella Research Group Working Papers Project Wealth Local Sustainable Economic Development Research Group Working Papers

דדליין

אין דדליין

ECS = Environmental Cultural System מערכות אזוריות של הרשות לפיתוח פוליה

נכתב על ידי אדר שטרן בעקבות סיור לימודי באזור פוליה, דרום איטליה, במסגרת פרויקט כלכלה מקומית מקיימת - Project Wealth

דדליין

אין דדליין

מצגת המראה את המודל האזורי של הרשות לפיתוח פוליה, איטליה – אנגלית

הוצג במסגרת מפגשי קבוצת מחקר בנושא מדדי רווחת חיים

דדליין

אין דדליין

מצגת באנגלית על מדידת רווחת חיים באיטליה

הוצג במסגרת מפגש של קבוצת מחקר בנושא מדדי רווחת חיים שהוקדש לנושא אינדיקטורים לתוצר מקומי גולמי למדידת איכות חיים וקידמה חברתית

דדליין

אין דדליין

Measuring Progress and QOL in Israel

הוצג במסגרת מפגש של קבוצת מחקר בנושא מדדי רווחת חיים שהוקדש לנושא אינדיקטורים לתוצר מקומי גולמי למדידת איכות חיים וקידמה חברתית

דדליין

אין דדליין

Well-Being in Italian Regions Measures

הוצג במסגרת מפגש של קבוצת מחקר בנושא מדדי רווחת חיים שהוקדש לנושא אינדיקטורים לתוצר מקומי גולמי למדידת איכות חיים וקידמה חברתית

דדליין

אין דדליין

Assessing the Quality Development in Italian Regions

הוצג במסגרת מפגשי קבוצת מחקר בנושא מדדי רווחת חיים

דדליין

אין דדליין

Measuring the Progress of Societies

הוצג במסגרת מפגש של קבוצת מחקר בנושא מדדי רווחת חיים שהוקדש לנושא אינדיקטורים לתוצר מקומי גולמי למדידת איכות חיים וקידמה חברתית

דדליין

אין דדליין

תיירות מקיימת – תיאור מקרה באזור אלגרב

הוצג במסגרת מפגשי קבוצת מחקר בנושא תיירות מקיימת

דדליין

אין דדליין

Culture and Creativity as Drivers for LSED

הוצגה במסגרת מפגש קבוצת המחקר שעסק בתעשייה יצירתית ובהיבטים תרבותיים בפיתוח כלכלה מקומית מקיימת.

דדליין

אין דדליין

כלכלה מקומית מקיימת מצגות על תעשייה יצירתית, פוליה, איטליה

המצגות הוצגו במסגרת כנס השותפים שהתקיים באוקטובר 2014, באזור פוליה איטליה.

דדליין

אין דדליין

תעשייה יצירתית ופיתוח יצירתי באזור אלגרבה, פורטוגל

מצגת שהוצגה על ידי ארגון קריא, אוניברסיטת אלגרב, פורטוגל, בכנס השותפים שהתקיים באזור פוליה, איטליה, אוקטובר 2014.

דדליין

אין דדליין

The Role of Civil Society in Well-being Measuring

הוצגת בכנס "כלכלה מקומית מקיימת: כי זה עובד!" על ידי קיארה ריצ'י (Chiara Ricci).

דדליין

אין דדליין

עסקים חברתיים ופיתוח כלכלה מקומית

המושב התקיים במסגרת הכנס המרכזי, כחלק מאירועי קונגרס הנגב לכלכלה מקומית. מארחים: בלה אלכסנדרוב, מנכ“לית עמותת תור המדבר ומעיין כאהן מקרן דואליס.